فواید سفر به کنار دریا

12

تعطیلات نوروزی در راه است و خیلی از مردم در حال برنامه ریزی برای یک سفر تفریحی در کنار خانواده هستند. نتایج بررسی های متعدد نشان می دهد که سفر کردن به ساحل دریا اثرات مثبتی بر سلامتی دارد. در واقع قرار گرفتن همزمان در معرض نور آفتاب، آب دریا و شن و صدالبته هوای آزاد هم از نظر روحی و هم جسمی مفید است. در این مطلب شما را با چند تاثیر مثبت کنار دریا برای سلامتی آشنا می کنیم.

فاطمه مهدی پور – بخش سلامت تبیان

کنار دریا برای استرس زدایی

ساحل دریا یکی از بهترین جاهای دنیاست تا بتوانید از مشغله ها دور شوید و مشکلات و هیاهوی روزمره را به فراموشی بسپارید. هوای آزاد، آب دریا، صدای امواج، نور طبیعی خورشید و شن و ماسه ی مرطوب زیر پایتان همگی برای سلامتی تان مفید هستند، چون شما را به آرامش رسانده و از مشکلات روزمره دور می کنند.

نتایج پژوهشی که در دانشگاه هاروارد انجام شده است نیز نشان می دهد که آفتاب گرفتن (البته به شرطی که با رعایت اصول آن یعنی استفاده از کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی و بعد از ساعات تابش بی امان اشعه های ماورای بنفش باشد) باعث افزایش ترشح آندورفین بدن می شود که به هورمون خوشی معروف است و باعث آرامش می شود.

کنار دریا برای سلامتی کودکان

اگر ساحل دریا یک محیط آرامش بخش برای بزرگسالان است، برای کودکان نیز محیطی برای بازی، تفریح و تخلیه ی انرژی محسوب می شود.

شن و ماسه جزو بهترین سم زداهای طبیعی هستند و تماس آنها با آب دریا باعث می شود که به بهبود جریان خون کمک کنند

حتی بی اشتهاترین بچه نیز بعد از بازی در ساحل دریا اشتهای فوق العاده ای پیدا می کند و به راحتی به خواب می رود. واقعیت این است که در کنار دریا به خاطر کم بودن فشار اتمسفر، کیفیت خواب بهتر می شود و شما و کودکان تان می توانید خواب خوبی را تجربه کنید.

کنار دریا منبع ویتامین

اشعه های آفتاب باعث سنتر ویتامین D در بدن می شود. حتما می دانید که این ویتامین برای جذب و حفظ کلسیم بدن لازم و ضروری است. البته یادتان باشد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید در ساعاتی که اشعه های ماورای بنفش در بیشترین میزان خود هستند، یعنی بین ساعات ۱۲ تا ۴ ظهر توصیه نمی شود.

توصیه می کنیم حتما از یک کرم ضدآفتاب با SPF بالای ۳۰ استفاده کنید. یادتان باشد که آفتاب گرفتن بدن را در برابر سرماخوردگی و ویروس های زمستانی ایمن کرده و باعث خوش رنگ شدن پوست نیز می شود.

کنار دریا برای بهتر نفس کشیدن

بدون شک ساحل دریا بهترین مکان برای انجام ورزش و تنفس عمیق است. می توانید از فرصت استفاده کرده و بهتر نفس کشیدن را یاد بگیرید و ریه هایتان را فعال کنید. زمانی که در کنار دریا نفس عمیق می کشید، ریه هایتان پر از عنصر ید و دیگر موادی می شود که بدن و بویژه مجاری تنفسی به آن نیاز دارند.

کنار دریا برای بهبود جریان خون و آرامش عضلات

اگر احساس درد و ناراحتی در پاهایتان دارید (حتی اگر مشکلی ندارید)، بدانید که راه رفتن با پای برهنه روی ماسه های کنار دریا برایتان بسیار مفید است. شن و ماسه جزو بهترین سم زداهای طبیعی هستند و تماس آنها با آب دریا باعث می شود که به بهبود جریان خون کمک کنند. همچنین می تواند پاهایتان را در ماسه ها فرو برده و اجازه دهید عضلاتتان شل و راحت شوند.

کنار دریا یک باشگاه ورزشی رو باز

ساحل دریا یک محیط مناسب برای انجام ورزش و حتی بازی هایی است که در طول زمستان یا زمان های دیگر نمی توان انجام داد. والیبال، شنا، فوتبال روی شن، پیاده روی یا دوی نرم، اسکی روی آب و غیره جزو ورزش هایی است که می توانید به آنها پرداخته و لذت ببرید.

کنار دریا یک ضدعفونی کننده طبیعی

آب دریا باعث تمیز شدن روده ی کوچک شده و انرژی زیادی به بدن می دهد. در واقع آب دریا به تقویت دستگاه ایمنی بدن و سم زدایی از آن کمک زیادی می کند.

اگر جزو افرادی هستید که مدام بینی تان کیپ می شود، می توانید از آب دریا برای شستشوی بینی و تمیز کردن مجاری آن استفاده کنید. این کار برای افرادی که از سینوزیت رنج می برند نیز بسیار موثر است. آب دریا به اندازه ی سرم های شستشو، در تمیز کردن مجاری بینی موثر است.

جلبک ها در خدمت سلامت و زیبایی

امروزه از جلبک ها در تهیه ی انواع محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می کنند. جلبک ها باعث مرطوب شدن پوست شده و با بروز زودهنگام چین و چروک و پیری پوست مقابله می کنند. شما نیز می توانید با بدست آوردن جلبک های مناسب، بدن تان را مرطوب کنید و از خواص نرم کنندگی آنها استفاده کنید. به عقیده ی متخصصان، جلبک ها برای مقابله با سلولیت و داشتن پوستی نرم بسیار کارساز هستند.

کنار دریا برای مقابله با زوال عقل

پیری و زوال عقل امری غیرقابل اجتناب است. در عوض شما می توانید با ترکیب کردن فعالیت های جسمی و بازی های فکری و همچنین خواب احیاکننده و آرامبخش بروز این مشکل را تا حدامکان به تاخیر بیاندازید. خبر خوب اینکه، فعالیت سه گانه ی ورزش-خواب-مطالعه در ساحل دریا قابل انجام است. بنابراین می توانید از سفر به کنار دریا برای داشتن ذهنی فعال و حافظه ای قوی تر بهره ببرید.

کنار دریا برای ضدعفونی و ترمیم کردن پوست

آب دریا حاوی عوامل آنتی بیوتیکی است که باعث بهبود جای زخم و بریدگی های جزئی شده و ظاهر پوست هایی که به مشکلات و بیماری هایی مانند پسوریازیس یا زخم مبتلا هستند را بهتر می کند. آب دریا حاوی زینک، ید، سدیم و منیزیم و دیگر مواد معدنی است که برای سلامتی بدن و بویژه سلامتی پوست مفید هستند.

برای دانلود این مطلب برروی لینک زیر کلیک کنید.

فواید سفر به کنار دریا

این مقاله را چاپ کن این مقاله را چاپ کن

ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


+ 8 = یازده