رهبران موفق

Leadership_final-1

تعهد کاری در آمریکا چیزی در حدود ۳۲ درصد است و این به این معناست که نزدیک به ۶۸ درصد کارکنان به کار خود متعهد و پایبند نیستند. بر اساس بررسی‌های موسسه‌ی گالوپ، این موضوع سالانه بین ۴۵۰ تا ۵۵۰ میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا آسیب می‌زند.

شما به عنوان یک رهبر و مدیر موفق، بیشترین تاثیر را بر تعهد کاری اعضای تیم خود دارید و هدف اصلی شما باید ایجاد احساس تعهد و پایبندی به کار در آن‌ها باشد، چرا که افزایش پایبندی آنها به کار تاثیر چشم‌گیری بر موفقیت و پیشرفت شرکت شما خواهد داشت.

راه‌وروش درست رهبری یک گروه چندان به تغییرات دنیا و پیشرفت‌های تکنولوژیک آن وابسته نیست. رهبران بزرگ صنعت، اقتصاد، تکنولوژی و هر عرصه‌ی دیگری که به فکرتان می‌رسد در دوره‌های گذشته تقریباً از شیوه‌های مشابهی برای رهبری استفاده می‌کرده‌اند.

«اندروکارنگی»، صنعتگر خودساخته‌ و ثروتمندترین مرد این سیاره در اوایل قرت بیستم نیز یکی از همین رهبران بزرگ است که آموزه‌هایش درباره‌ی رهبری جهان‌گیر شده است.

ماجرای نشر تفکرات او در این‌باره به سال ۱۹۰۸ و ملاقاتش با ژورنالیستی به‌نام ناپلئون هیل بازمی‌گردد؛ زمانی‌که او تصمیم گرفت استراتژی‌های رهبری خود را با مردم دنیا به اشتراک بگذارد.

مکالمات این دو نفر از آن پس پایه و اساس بیشتر نوشته‌های هیل بود؛ از جمله کتاب او در سال ۱۹۷۳ به نام «بیندیشید و ثروتمند شوید» که به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در آن دوران تبدیل شد.

هیل مکالکات اولیه خود با کارنگی را جمع‌آوری و ویرایش کرد و در سال ۱۹۴۸ با عنوان «به روش خود ثروتمند شوید»، به چاپ رساند.

از نظر کارنگی رهبران موفق در دنیا در تمام جنبه‌های زندگی خود صفات مشترکی از خود به نمایش می‌گذارند. ما خلاصه‌ای از این صفات را در ادامه آورده‌ایم.

یک هدف مشخص و یک برنامه‌ی مشخص برای رسیدن به آن دارند رهبران بزرگ همیشه در حال کار برای رسیدن به یک هدف فراگیر هستند.

 • انگیزه‌ای دارند که به طور مداوم آنها را به جلو می‌راند کارنگی می‌گوید:«هیچ چیز بزرگی بدون انگیزه به دست نمی‌آید.»
 • اطراف‌شان پر از افراد با استعدادی است که دید مشترکی دارند کارنگی می‌گوید:«موفقیت‌های بزرگ همواره نتیجه‌ی هماهنگی ذهن‌هایی است که به سمت یک هدف قطعی حرکت می‌کنند.»
 • به خودشان متکی هستند یک رهبر در مواقع زیادی بر اساس ابتکار، تلاش و قضاوت خود عمل می‌کند.

 

اندرو کارنگی

 

 • به شدت منضبط و منظم هستند اگر نتوانید خود را کنترل کنید، قادر به کنترل دیگران نیز نخواهید بود. به قول کارنگی در این قانون استثنایی وجود ندارد!
 • سرسخت هستند آنها برنامه‌های خود را با دیدن نخستین نشانه‌های «مخالفت» رها نمی‌کنند.
 • خلاقیت دارند طبقه گفته‌ی کارنگی به هیل، رهبران توانمند باید به‌دنبال راه‌های جدید و بهتر برای انجام کارها باشند. آنها باید برای یافتن ایده‌ها و موقعیت‌های جدید برای رسیدن به اهداف خود، همیشه آمادگی داشته باشند.
 • قاطع هستند بدون فکر قبلی تصمیم گرفتن بسیار خطرناک است ولی یک تصمیم ناقص بهتر از نداشتن آن است.
 • همه‌ی حقایق ممکن را قبل از قضاوت جمع‌آوری می‌کنند کارنگی می‌گوید:«رهبران توانمند بدون یک دلیل مستدل تصمیم نمی‌گیرند. آنها کسب و کار خود را بر اساس دریافت واقعیت‌ها پیش از قضاوت می‌سازند، اما با سرعت و قاطعانه حرکت می‌کنند.»

 

استیو جابز

 • متعادل هستند بیش‌ازاندازه به کارکنان توجه کردن و یا رفتار تحقیرآمیز با آنان داشتن در طولانی‌مدت نتایج عملکردی مثبتی نخواهد داشت.
 • ذهن باز دارند کارنگی توضیح می‌دهد:«هیچ فردی با ذهن بسته نمی‌تواند حس اطمینان را به همکاران خود القا کند و رهبری های بزرگ بدون اطمینان غیر ممکن هسستند.»
 • فراتر از چیزی هستند که از آنها انتظار می‌رود کارنگی می‌گوید:«من هیچ رهبر توانمندی در تجارت و صنعتی نمی‌شناسم که بیش از زیردستان خود برای ارائه‌ی خدمت تلاش نکرده باشد.»
 • مبادی آداب هستند رهبران بزرگ می‌دانند که چگونه برازنده باشند و رهبر جذابی برای تیم خود به نظر برسند.
 • بیش از آنچه می‌گویند، گوش می‌کنند رهبران بزرگ از مکالمات خود به عنوان دستاویزی برای نشان‌دادن خودشان استفاده نمی‌کنند؛ آنها تا حد ممکن سعی می‌کنند از کسی که با او سخن می‌گویند، یاد بگیرند.

 

 

والتر الیاس والت دیزنی

 • به جزئیات توجه می‌کنند رهبران موفق از مسئولیت‌ها و خروجی زیردستان خود آگاه هستند اما به دنبال مدیریت ذره‌بینی نیستند.
 • مصمم هستند بهترین رهبران از شکست درس می‌گیرند، مطمئنا آنها پس از شکست برای رسیدن به پیروزی مجهزتر هستند.
 • انتقادپذیرند کسی که با مورد انتقاد قرارگرفتن کار خود از خشم شعله‌ور می‌شود، هرگز یک رهبر موفق نخواهد شد.
 • می‌دانند که چه زمانی خود را مهار کنند رهبرانی که اغلب اوقات زیاده‌روی می‌کنند، احترام خود نزد اطرافیان را از دست خواهند داد.
 • وفادار هستند کارنگی می‌گوید که وفاداری باید از وفاداری به دیدگاه خود آغاز شود و با وفاداری به گروه و مشتریان نیز بسط داده شود.
 • زمان صریح‌حرف‌زدن را می‌دانند یک رهبر دیپلماتیک می‌داند که خودداری از حرف‌زدن به مصالحه منجر می‌شود و یا حمله و دشمنی! اما فریب دادن دیگران و پنهان کردن حقیقت برای حفظ اعتبار، قطعاً او را غیرقابل‌اعتماد خواهد کرد.
 • انگیزه‌ی دیگران را درک می‌کنند رهبران بزرگ این توانایی را دارند که از خود بیرون بیایند و دیدگاه زیردستان و یا حتی رقبای خود را تصور کنند.
 • فوق‌العاده دوست‌داشتنی هستند اگر یک رهبر توانایی همدرد بودن با دیگران و خشنود کردن آنها را داشته باشند، افراد همه‌ی عشق خود را به رهبران‌شان می‌دهند.
 • متمرکز هستند بهترین رهبرها تمام توجه و انرژی خود را بر روی یک پروژه در یک زمان خاص متمرکز می‌کنند.

 

 

ایلان ماسک

 • از اشتباهات درس می‌گیرند آموختن از اشتباهات خود مانند آموختن از اشتباهات دیگران بسیار مهم است.
 • مسئولیت اشتباهات زیردستان خود را می‌پذیرند کارنگی می‌گوید:«هیچ چیز سریع‌تر از واگذارکردن مسئولیت به دیگران، ظرفیت رهبری یک فرد را از بین نمی‌برد.»
 • دستاوردهای دیگران را تصدیق می‌کنند یک رهبر بزرگ درک می‌کند که عملکرد عالی باید مورد تقدیر قرار گیرد. کارنگی می‌گوید افراد با تأیید کلامی تلاش‌های‌شان بیشتر انگیزه پیدا می‌کنند تا یک جایزه‌ی نقدی.
 • با دیگران طوری رفتار می‌کنند که دوست دارند با خودشان رفتار شود
 • خوش‌بین هستند بعضی افراد بدبینی را مثل یک نشان افتخار با خود حمل می‌کنند اما کسانی که خوش‌بینی را انتخاب می‌کنند، خودشان را با موفقیت و نیکنامی بیشتر هماهنگ کرده‌اند.
 • مسئولیت اقدامات کل تیم خود را می‌پذیرند کارنگی این نکته را در پایان صحبت‌های خود به هیل می‌گوید اما تأکید می‌کند که اگر می‌توانست به عقب بازگردد آن را به عنوان مهم‌ترین نکته در بالای فهرست خود قرار می‌داد.
 • قادرند بدون احساساتی شدن عمل کنند بهترین رهبران قادر هستند که در زمان تصمیم‌گیری، خودشان را از هیجانات‌شان جدا کنند و همه چیز را عینی ببینند.

در ادامه پنج عادت ساده و کم‌هزینه‌ را معرفی می‌کنیم که به وسیله‌ی آن‌ها می‌توانید تعهد کاری کارمندان‌تان را افزایش دهید.

اشتیاق‌ و میل‌تان به پیشرفت را نشان دهید

اشتیاق مُسری است؛ در واقع هر‌چقدر شما مشتاق‌تر باشید، اعضای تیم‌تان هم مشتاق‌تر خواهند بود. اما این اشتیاق باید واقعی و اصیل باشد. هیچ عاملی سریع‌تر از اشتیاق دروغین و کاذب تعهد کاری را از بین نمی‌برد و کارمندان شما خیلی زود این موضوع را متوجه می‌شوند. شور و اشتیاق فقط در کلمات خلاصه نمی‌شود، بلکه اعضای تیم شما آن را در اعمال و رفتار شما می‌بینند، آن‌ را در صدای شما احساس می‌کنند و حتی آن را در چهره‌ی شما خواهند دید.

بیشتر لبخند بزنید

افراد خوشحال خلاق‌ترند و وقتی خوشحال هستید و همیشه لبخند می‌زنید، تاثیر زیادی بر روحیه‌ی تیم خود دارید. ممکن نیست وقتی لبخند می‌زنید احساس شادی نکنید و این احساس مُسری است. وقتی شما لبخند می‌زنید، کارمندان شما نیز لبخند خواهند زد و از آن لذت می‌برند. لبخند زدن باعث کاهش استرس می‌شود، باعث می‌شود احساس بهتری نسبت به خودمان داشته باشیم و احساسات مثبت‌مان را تقویت می‌کند.

بیشتر گوش کنید

وقتی به صحبت‌های بقیه گوش می‌کنید، اعتماد آن‌ها را به دست می‌آورید. لازم نیست به تمام چیزهایی که می‌شنوید عمل کنید؛ کافی است به بقیه اجازه بدهید نظرشان را با شما در میان بگذارند. ممکن است گاهی مطالب ارزشمندی از آن‌ها بیاموزید.

بیشتر ارتباط برقرار کنید

هر چه بیشتر با اعضای تیم خود ارتباط برقرار کنید، آن‌ها بیشتر احساس تعلق می‌کنند. شما باید هدف‌هایتان را به وضوح با آن‌ها در میان بگذارید:‌ به دنبال چه چیزهایی هستید، چرا این اهداف مهم هستند و برای اعضای تیم‌تان چه منافعی در پی خواهند داشت؟ همچنین باید مرتباً پیشرفت‌ها را به اطلاع همه برسانید؛ چرا که این کار انگیزه‌ی آن‌ها را به شدت افزایش خواهد داد. هر کسی دوست دارد عضوی از یک تیم موفق باشد، پس هر قدر بیشتر در مورد پیشرفت‌هایتان صحبت کنید، تیم‌تان بیشتر تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

بیشتر «متشکر» باشید

بر اساس هرم نیازهای مَزلو، اعتماد به نفس یکی از نیازهای اولیه‌ی ما است. اعتماد به نفس به ما کمک می‌کند عزت نفس‌مان را بسازیم و احساس ارزشمند بودن کنیم. ما اغلب اوقات فقط در ازای دستاوردهای بزرگ از هم تشکر می‌کنیم و متوجه نیستیم که اعتماد به نفس است که چرخ‌های پیشرفتِ مداوم را صیقل می‌دهد و آن‌ را شتاب می‌بخشد. همه‌ی ما علاقه داریم تا با تشویق شدن، مورد توجه قرار بگیریم و احساس اعتماد به نفس‌مان را تقویت کنیم.

اما باید توجه کنید که تشویق باید واقعی و اصیل، خاص و ويژه، و به‌موقع باشد. تشویق هزینه‌ی کمی دارد، اما در پاسخ می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی را رقم بزند.

یادتان باشد رهبران بیشترین تاثیر را بر روحیه‌ی کارمندان خود دارند. با تکرار روزانه‌ی این پنج عادت ساده، ‌می‌توانید تاثیر مثبتی – هر چند کوچک – بر کارمندان خود داشته باشید و تعهد کاری آنها را بالا ببرید.

برای دانلود این مطلب به لینک زیر مراجعه کنید

منبع: سایت چطور

رهبران موفق

این مقاله را چاپ کن این مقاله را چاپ کن

ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


چهار − = 1